5,2 prosent av arbeidsstyrken i Kvinesdal er helt arbeidsledige. Dette er to prosent lavere enn gjennomsnittet i Agder.

Rune Hauan

156 helt arbeidsledige i Kvinesdal

Kvinesdal har den nest laveste arbeidsledigheten i Lister, viser ferske tall fra NAV.

Publisert: Publisert:
  • Tom Arild Støle

5,2 prosent av arbeidsstyrken i Kvinesdal er per tirsdag registrert som helt arbeidsledige. Kun Hægebostad har færre ledige (5,0 prosent) i Lister.

Høyest ledighet i Lister er det i Lyngdal, hvor 7,1 prosent av arbeidsstyrken er helt ledige.

Ledigheten i samtlige av kommunene i Lister ligger imidlertid under landsgjennomsnittet på 7,8 prosent. Den ligger også under snittet i Agder (7,2 prosent).

Her er oversikten

Helt ledigeHelt ledige (prosent)Delvis ledigeDelvis ledige (prosent)Antall permitterte
Lyngdal3647,12725,3412
Farsund3196,53226,6441
Flekkefjord2425,42545,7319
Kvinesdal1565,21404,7175
Hægebostad465,0434,766
Agder10.8447,28.7535,812.320
Norge41.3947,823.8445,7245.212

** Av de permitterte vil noen være helt ledige, noen vil være delvis ledige og noen vil være arbeidssøkere på tiltak.

1.400 tilbake i jobb

Det er registrert 20.502 arbeidssøkere i Agder. Det er en nedgang på 960 den siste uken.

– I Agder har 498 registrert seg hos NAV den siste uken, men det er gledelig å se at omkring 1.400 av de som har vært ledige er kommet tilbake i jobb i samme tidsrom. Det er flest som kommer tilbake innen butikk- og salgsarbeid og reiseliv og transport, sier direktør i NAV Agder, Elisabeth Blørstad.

Hun forteller at flere virksomheter nå har delvis gjenåpnet, noe som har bidratt til en del helt permitterte har kunnet gå over til å være delvis permittert.

Det er gledelig å se at omkring 1.400 av de som har vært ledige er kommet tilbake i jobb.

Bykle og Vegårshei

Antallet arbeidssøkere som er registrert hos NAV i Agder har falt med over 2.400 de siste fem ukene. Antallet var på det høyeste i uke 15.

NAVs siste oversikt tirsdag ettermiddag viser at 10.844 personer er registrert som helt ledige i Agder. Det utgjør 7,2 prosent av arbeidsstyrken. Bruttoledigheten, som er summen av helt ledige og arbeidssøkere på tiltak, var på 11.749 personer, eller 7,8 prosent av arbeidsstyrken.

I tillegg var 8.753 personer registrert som delvis ledige. Totalt var dermed 20.502 personer, eller 13,6 prosent av arbeidsstyrken registrert som arbeidssøkere hos NAV i Agder.

I Agder er det Bykle kommune som har høyest ledighet. Der er 13,7 prosent av arbeidsstyrken registrert som helt ledige. Vegårshei har lavest ledighet, med 3,5 prosent.

Publisert:
  1. KULTUR

    – Svært bekymret for kulturlivet

  2. NYHETER

    Bekymret for barn og unge

  3. NYHETER

    Sommerstevnet likevel ikke avlyst

  4. NYHETER

    Rigger stua til live-konsert for fjerde gang

  5. NYHETER

    Her er de nye reglene